NÁŠ PŘÍBĚH

První ozdoby upletla manželka z lesní trávy

Se svou ženou jsem se seznámil poměrně netradičně. V zoologické zahradě. Ona pracovala u jelenů a já naproti u šelem. Potom jsme spolu odešli do malebné vísky Rovečné, která leží na úpatí přírodního parku Svratecká hornatina. Pracoval jsem tehdy v lese a těhotná manželka často chodila se mnou. Měla dlouhou chvíli, a tak si natrhala lesní trávu a začala vytvářet první ozdoby. Tehdy její výtvory zdobily místní kostelík a zaujaly návštěvníky natolik, že manželka pletla od rána do večera.

Měla dlouhou chvíli, a tak si natrhala lesní trávu a začala vytvářet první ozdoby.

Prodávali jsme pod brněnským nádražím i na vánočních trzích

Naše začátky před 30 lety byly velmi nesmělé. Rozbalili jsme si pultík v podchodu brněnského nádraží. Měl jsem strach, jestli cestování nebylo zbytečné a prodáme alespoň několik ozdob. A prodali jsme všechny. Z malého improvizovaného stánku se postupně stal nádherný krámek s 45 druhy ručně vyráběných ozdob. Tradičně jsme prodávali na brněnském Náměstí Svobody, na Kuksu nebo v Hradci Králové.

Domů jsme se vraceli unavení a zmrzlí, ale těšili se na ráno na další osobní kontakt se zákazníky.

Pleteme prakticky pořád

Pustíme si k pletení hudbu nebo film a vzniká jedna ozdoba za druhou. Zatímco já jsem specialista na ploché ozdoby, manželka vytváří andělíčky, postavičky a zvonky nejrůznějších velikostí. Když nám práce nejde od ruky, pustíme si Rybovu Českou mši vánoční a hned se plete lépe. Do tvorby ozdob se postupně zapojily i naše děti. Kluci s námi vyráželi na pole se srpem, ale vyráběli také ty nejkrásnější hvězdičky, podkůvky, zvonky a další ozdoby.

Pleteme dokonce i na dovolené. Sotva v Chorvatsku vylezeme z vody, posadíme se na kámen a hned zase pleteme. S pletením si dáme kratičkou pauzu přes vánoční svátky, ale na Štěpána už zase začínáme.

Pleteme dokonce i na dovolené.

Naše ozdoby už procestovaly kus světa

Vánoční stromečky a smrkové větvičky si našimi ozdobami zdobí v Německu, Norsku, Švédsku, Belgii, Francii, Itálii, Maďarsku či Rusku. Docestovaly ale také do Kanady, USA, Chile, Argentiny a Brazílie. Nejdelší cestu podnikly za svými majiteli do Jihoafrické republiky, na Nový Zéland či do Japonska. Největší radost máme ale ze zákazníků, kteří nás na trzích pravidelně navštěvují, doplňují si ozdoby, které ještě nemají a ptají se, zda máme letos něco nového.

Na trzích by nám byla zima, proto prodáváme online

Na trzích a jarmarcích jsme prodávali rovných 30 let. I když jsem v pět hodin musel vstávat kvůli kozám a párkrát se stalo, že jsem v poledne musel jet pro nové ozdoby přes půl Vysočiny, byl to nádherný čas, na který s láskou vzpomínáme. Letos se už na vánoční trhy nevypravíme, ale bez pletení a prodávání ozdob si život představit neumíme. Za vydatné pomoci synů tedy provozujeme náš krámek online. Opravdu velmi nás potěší, když nás navštívíte a vybere si ozdoby na vánoční stromek, na větvičku, záclonku nebo na špici stromku. S láskou je upleteme, manželka zabalí do krabičky a já hned druhý den donesu na poštu.

Vyberte si v našem krámku ozdoby na letošní Vánoce

DO KRÁMKU